İran Turizm Zirvesinde İkili Görüşmeler Başladı

İran Turizm Zirvesinde İkili Görüşmeler Başladı
Antalya’da İranlı turist sayısını arttırmak ve yeni sezon öncesi turizme katkı sağlamak içi düzenlenen ’İran Turizm Zirvesi’ kapsamında gerçekleştirilen Türk turizmciler ile İranlı turizm acenteleri arasındaki ikili görüşme (B2B) toplantıları bugün başladı

Antalya’da İranlı turist sayısını arttırmak ve yeni sezon öncesi turizme katkı sağlamak içi düzenlenen ’İran Turizm Zirvesi’ kapsamında gerçekleştirilen Türk turizmciler ile İranlı turizm acenteleri arasındaki ikili görüşme (B2B) toplantıları bugün başladı.
Serik Belediyesi son zamanlarda yaşanan gelişmelerden dolayı Türkiye’ye gelen turist sayısındaki azalmanın önüne geçmek, Türkiye turizmini canlı tutmak ve Türkiye’nin güvenilir liman olduğunu tüm dünyaya göstermek için çeşitli organizasyonlar düzenlemeye devam ediyor. Uluslararası Mena Turizm Zirvesi’nin ardından yeni bir turizm zirvesi organizasyonuna imza atan Serik Belediyesi, İranlı 85 seyahat acentesi ile çok sayıda gazetecinin katıldığı İran Turizm Zirvesine ev sahipliği yapıyor.
Serik Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yollan (THY) organizatörlüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYTDA) destekleri ve otellerin sponsorluğunda Antalya’da gerçekleştirilecek programa İranlı 85 seyahat acentesi ile çok sayıda gazeteci katıldı.
Zirvede, Türk turizmciler ile İranlı turizm acenteleri arasındaki ikili görüşme (B2B) toplantıları, bugün başladı. Bölgedeki otellerde incelemeler yapan konuk heyet, aynı zamanda Kaleiçi’ni, teleferikle Olimpos Tahtalı Dağı zirvesini, Düden ve Manavgat şelalelerini, Antalya Aquarium’u, Side’yi ve antik kentler ile alışveriş merkezlerini de gezdi.
“TÜRKİYE KENDİNE BAŞKA PAZARLAR BULACAKTIR”
Zirveyi değerlendiren Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, Türk turizminin doğal potansiyelinin ve dinamiklerinin, içinde bulunduğumuz konjonktürel krizi aşacağına inanıyorum. Bizim bölgemiz açısından da hayati önem arz eden turizm hareketliliği, bir şekilde canlanacak, Türkiye kendine başka pazarlar bulacaktır. Doğal dinamikleri ile yeni pazarlar bulan turizm sektörümüz, siyasi krizler ortadan kalktığında daha zengin ve daha geniş bir pazara hitap edecektir. İran Turizm Zirvesi’nden ümitliyiz” şeklinde konuştu.
HELAL TURİZM ZİRVESİ
Önümüzdeki günlerde Helal Turizm Zirvesi gerçekleştireceklerinin müjdesini veren Çalık, “Rusya ile yaşanan siyasi krizden dolayı Rus pazarına alternatif pazarlar oluşturuyoruz, bu kapsamda Helal Turizm Zirvesi düzenleyerek İslam ülkelerinde yeni pazarlar oluşturacağız. Zirveye, Katar, Kuveyt, Dubai, B. Arap Emirliği, Bahreyn ve Abu Dabi olmak üzere 6 ülke katılacak. Bu ülkeler ile karşılıklı anlaşmalar imzalayarak İslam ülkelerinden çok sayıda turisti ülkemize çekmeyi planlıyoruz. S. Arabistan’dan 20 sosyal medya fenomeninin Antalya’ya getirilerek 2 milyona yakın takipçilerine bu bölgeden paylaşımlar yaparak bölgemizi tanıtacak” diye konuştu.
TURİZMCİLERİMİZİN HEM DE ÇİFTÇİMİZİN YÜZÜ GÜLECEK
Serik Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık, Sadece turizm ile ilgili değil bölgenin ve ülkenin kalkınması için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde çeşitli ülkelerden Yaş Sebze ve Meyve İthalatçılarını getirerek üreticilerimizle karşılıklı anlaşmalar yapacağız, Rusya ile yaşanan krizden dolayı sıkıntı çeken çiftçilerimiz ürünlerini satacakları yeni pazar anlaşmaları yapacaklar. İnşallah hem turizmcilerimizin hem de çiftçimizin yüzü gülecek” ifadelerini kaydetti