Ekvatorlu Milletvekilleri Alanya Muzunu İncelediler

Ekvatorlu Milletvekilleri Alanya Muzunu İncelediler
Ekvator-Türkiye Parlamentolar arası Dostluk Grubu’ndan milletvekilleri Alanya’daki muz üretimini yerinde inceledi.

Ekvator Ulusal Meclisi"nden milletvekilleri Liliana Guzman ve Fausto Cayambe, Ekvator-Türkiye Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Gina Godoy önderliğinde Antalya Milletvekili İbrahim Aydın"ın davetlisi olarak Türkiye"ye geldi. Ankara, Antalya, Alanya ve İstanbul"da düzenlenen programlara katılacak olan Ekvator Heyeti"ne, Alanya programında Antalya Milletvekili İbrahim Aydın"ın yanı sıra Alanya Muz Üreticileri Başkanı Hüseyin Güney ve bazı birlik üyeleri de eşlik etti.

MUZ SARARTMA VE PAKETLEME TESİSİ GEZDİLER

Heyet ilk olarak Demirtaş bölgesindeki seraları gezerek, üreticilerden Alanya muzunun üretimi, bakımı ve satışı hakkında ayrıntılı bilgiler aldı. Seraların ardından açık tarladaki muz üretimini de inceleyen heyet daha sonra muz sarartma ve paketleme tesisini gezdiler.

Muzculuk konusunda dünyada isim yapmış önemli ülkelerden biri olan Ekvatorlu milletvekilleri, Alanya"daki muz bahçelerini, serada üretimi ve paketleme konusu hakkında kendi ülkeleriyle kıyaslama imkanı buldu. Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, heyetin Alanya"dan memnun ayrıldığını ve muzculuk konusunda yapılan çalışmaları beğendiğini söyledi.

Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney ise, Dünyada muz denince akla gelen önemli ülkelerden biri olan Ekvatorlu vekilleri ağırlamaktan memnun kaldıklarını belirterek, "Heyetle birlikte Alanya"daki muz üretimini yerinde inceledik. Onlara üretim, bakım, kesim, paketleme ve sarartma aşamaları konusunda bilgi verdik. Ziyaretten son derece memnun kaldılar. Alanya muzunun dünyaya tanıtımı ve muz üreten ülke temsilcileriyle bir arada olmak çok önemli. Bu çalışmayı yapan Antalya Milletvekilimiz İbrahim Aydın"a ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.