E devlet giriş yap, E devlet şifresi nasıl alınır?

E devlet giriş yap, E devlet şifresi nasıl alınır?
E devlet nedir? E devlet nasıl kullanılır? E devlet Apple store da var mı? E devlet şifresi nasıl alınır? bu soruların cevabı Alanyagazetesi.com'da

E-devlet nedir? E-devlet nasıl kullanılır? E-devlet Apple store ve Google play store nasıl yüklenir? E-devlet özellikleri neler? E-devlet giriş, E-devlet şifresi nasıl alınır? E-devlette neler öğrenilir? E-devlet hakkında herşey ve daha fazlasını Alanyagazetesi.com olarak sizler için toparladık. İşte tüm detaylar...

E-devlet sistemi devlet kurumlarının elektronik ortamdaki işlem gişeleri olarak isimlendirilebilir. E-devlet sistemini kullanabilmek için kişisel bilgilere ihtiyaç vardır. Bu kişisel bilgilerle birlikte E-devlet sistemine nasıl giriş yapabileceğinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz. Sisteme giriş için aşağıdaki linkimizi kullanabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/ 

E-devlet Nedir?

e-devlet, devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak elektronik ortamda, güvenli, kesintisiz ve hızlı olarak ortak bir nokta üzerinden vatandaşa dogru bilgiye ulaştırılmasını amaçlayan web tabanli bir sistemdir.
e-Devlet sistemi"ne T.C Kimlik Numarası kullanarak kolayca girmek mümkündür. Siteye PTT"den alınacak şifre ile, Turkcell ve Avea hatta sahip olanlar Mobil İmza ile, smart kart ve okuyucu kullanarak Elektronik İmza sistemi ile ve çipli T.C. Kimlik Kartı ile girilebilmektedir. Bu projenin sorumlusu Türksat A.Ş."dir. Gerekli altyapının kurulması, devlet hizmetlerinde hem bilgi,hem iletişim,hem de kalite standartlarının belirlenmesinde bu kurum sorumludur.

Uluslararası internet alan adı tanımlamasıyla Turkiye.gov.tr, Türkçe karakter kullanım yasasına göre Türkiye.gov.tr olarak tanıtımı yapılan, tanıtımda e-Devletin kapısı 12 Aralık"ta genişliyor sloganıyla yola çıkılan e-devlet uygulamalarını bir tek adres altında toplanmasını sağlayan elektronik vatandaşlık bilgi ve talep güncelleme hizmeti veren bir kamu sitesidir.
2008 CeBIT Bilişim Eurasia 5.salondaki Devletin Kısayolu adında bir tanıtım semineri sonrası kamu oyuna tanıtımı yapılmıştır.
18 Aralık 2008 tarihinde ise Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından e-devlet kapısı hizmete açılmıştır.
e-Devlet Kapısı, devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları gözetilerek elektronik ortamda, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ortak bir nokta üzerinden vatandaşa ulaştırılması amacıyla hazırlanan olan bir yapıdır.
türkiye.gov.tr"de doğum, askerlik ve birçok konu ile ilgili A"dan Z"ye her türlü işlem hakkında bilgi veren yazılar ve şifre ile giriş yapıldığında birçok başvuru işlemleri, rezervasyon işlemleri, borç işlemleri, sınav bilgileri ve daha fazla işlemlere 7 gün 24 saat boyunca ulaşılabilmektedir.
151 kurum tarafından sunulan 1083 adet hizmetin bulunduğu türkiye.gov.tr"nin 20 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.

Kişilerin işveren tarafından haksız sebeplerden dolayı işten çıkarılması sonrasında devlet tarafından kendisine işsizlik maaşlı bağlanmaktadır. İşsizlik maaşı almak isteyen kişilerin bu konuda resmi olarak müracaat etmesi gerekir. Aksi halde herhangi bir maaş bağlanması mümkün olmayacaktır. İşsizlik maaşı başvuru yapıldığında kişilerin hangi adımları takip etmesi gerektiği belirlendiğinden herhangi bir zorluk yaşanmayacaktır.
İşsizlik maaşının kişilere hangi şartlarda verildiği unutulmamalıdır. Bu doğrultuda yapılacak başvurular olumlu sonuçlanacak ve kişilere işsizlik maaşı verilecektir. İşsizlik maaşı için başvuru yapan kişilerin e devlet aracılığı ile bilgi alabilir durumda olması bu konuda kolaylık sağlamaktadır. Sizler de sunulan hizmetlerden yararlanarak bu konuda kesin bilgilere ulaşabilirsiniz. Üstelik işsizlik maaşı sorgulama işlemlerinin ücretsiz olması da bu konuda kolaylık sağlamaktadır.  İssizlikmaasi.net sitesinde yer alan işsizlik maaşı sorgulama yazısındaki gibi kişilerin işlem yapacağı ekran şöyledir:

E Devlet Giriş İşlemleri

E devlet giriş işlemlerinin ardından pek çok kamu kurum ve kuruluşa ait yapabilir durumda sorgulama ve işlemler yol göstericidir. İşlem gerçekleştirmek istediğiniz kurumu seçerek size sunmuş olduğu hizmetleri görebilir ve hizmetler hakkında detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

Saatlerce uzun kuyruklarda beklemenize gerek kalmadan en hızlı, en güvenli ve en patik şekilde devlet hizmetlerinize ulaşma imkânı bulmuş olursunuz.  Devlet kurum ve kuruluşlarının sunmuş olduğu hizmetler artık sadece bir tık öteye taşındığı için herkesin sistemi kullanması yararlı olacaktır. Üstelik sistemde tek yapılması gereken e devlet girişi için herhangi bir PTT şubesinden e devlet şifresi almak ya da online bankacılık kanallarını kullanarak sisteme giriş yapmaktır. E-devlet.biz sitesinde yer alan e devlet girişi yazısında da belirtildiği üzere üyelik girişinin yapılması çok önemlidir.Bu doğrultuda e devlet kapısının vatandaşlarına sunduğu tüm fonksiyon ve özlellikleri madde madde aşağıda sıraladık.

E-devlet sistemi üzerinden yapabileceğiniz sorgulamalar aşağıdaki gibidir;

1-) sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bünyesinde yer alan poliçe sorgulama işlemini de e-devlet sistemi üzerinden çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
2-) Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan Kartlı Geçiş Sistemi bilgilerini de e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz.
3-) Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer alan 4A, 4B ve 4C kapsamında daha birçok sorgulama işlemini e-devlet sistemi üzerinden halledebilirsiniz.  
4-) Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan araç  sorgulama işlemlerini de e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
5-) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yer alan gelir testi sonucunu da e-devlet sistemi sayesinde halledebilirsiniz.  
6-) Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde yer alan vergi borcu sorgulama işlemini de e-devlet sistemi üzerinden çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
7-) Milli eğitim Bakanlığı bünyesinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı sınav sonucu sorgulama işlemini de e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
8-) Adalet Bakanlığı bünyesinde yer alan GBT sorgulamasını e-devlet sistemi sayesinde halledebilirsiniz.
9-) Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesi içerisinde yer alan sürücü belgesi sorgulama işlemini den e-devlet üzerinden halledebilirsiniz.
Sizlere devlet uygulamasından eğer yararlanmak istiyorsanız haberimizin devamını okulunu gerekmektedir. Devletin sağlamış olduğu hizmetler sayesinde artık devlet kurum ve kuruluşlarında işlerimizi internetten halledebiliyoruz. İşte bu ve bunun gibi daha birçok sorgulama işlemini de e-devlet uygulaması sayesinde çok basit bir şekilde halledebilirsiniz. Buraya giriş yaptıktan sonra açılan sayfada e-hizmetler bölümüne tıklayarak üst tarafta da anlattığımız bütün işlemleri çok basit bir şekilde internetin olduğu her yerde online bir şekilde halledebilirsiniz. Sizler e-devlet uygulamasında yararlanmak için ilk yapmanız gereken şey turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir.Şimdi sizlere e-devlet sisteminden nasıl yararlanacağını hakkında bilgi verdik. E-devlet uygulaması artık günümüzde birçok devlet kurumu işleminin internet üzerinden basit bir şekilde gerçekleştirebildiği bir sistemdir. Sizlerde bir vatandaş olarak yararlanabilirsiniz.