Dikkatli Olun! Köprüçayı Irmağında Balıklar Ölüyor

Dikkatli Olun! Köprüçayı Irmağında Balıklar Ölüyor
Serik ilçesi’ne bağlı Sarıabalı Mahallesı’nde bulunan Köprü Çay’ı Irmağı Baraj Mevkii’nde şüpheli balık ölümleri meydana geldi.
 
Haber: Fatih Şahin
Serik ilçesi’ne bağlı Sarıabalı Mahallesı’nde bulunan Köprü Çay’ı Irmağı Baraj Mevkii’nde şüpheli balık ölümleri meydana geldi.
 
Edinilen bilgiye göre ilçeye bağlı köprü çayı ırmağı baraj mevkisinde bir haftadır ırmağın kenarlarında ölü balıklar görülmesi üzerine vatandaşlar sosyal medya üzerinden balık ölümlerinin olduğu dile getirdi. Barajın olduğu yerden yukarı kısma kadar ırmağın kenar kısımlarında çeşitli noktalarda siroz ve çiçek balıklarının ölmüş halde  bulunmakta. Balıkları neden öldüğü henüz belli olmazken konuyla ilgi ilçe tarım müdürlüğü web sayfasında konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundular;
İLÇE TARIM KÖPRÜÇAYI IRMAĞINDA TEDBİREN BALIKLARIN AVLANILMAMASI VE TÜKETİLMEMESİ İÇİN UYARDI
"08.06.2016 tarihinde telefon ile köprüçayı ırmağında (Baraj civarında) şüpheli balık ölümleri olduğu ihbari alınmıştır. İhbar üzerine müdürlüğümüz su ürünleri bölümü ekiplerimiz şüpheli balık ölümleri olduğu iddia edilen bölgelerde inceleme ve gözlemlerde bulunmuşlardır. İnceleme ve gözlemlerde; balık ölümlerine rastlanmamış, farklı büyüklüklerdeki siraz cinsi balıkların kıyıya yakın olarak tek tek veya toplu halde su yüzeyine yakın yüzdükleri görülmüştür. Köprü çayı ırmağı barajdan başlayarak yukarı doğru 10 km alanda 7 farklı noktada benzer durum gözlemlenmiştir. Bu hususta muhtarlıkla birlikte tutanak düzenlenmiştir.
Balıkların bu şekilde yüzme sebeplerini araştırmak üzere su kalite kriterleri ve balık hastalık ve zararlıları olup olmadığının tespiti için canlı balık ve su numuneleri alınarak tahlil için laboratuvara gönderilmiştir. Şifahen alınan analiz sonuçlarında parazit kökenli bir hastalığın olmadığı, bakteriyolojik ve toksikolojik analiz sonuçları önümüzde haftala içinde sonuçlanacağı bilgisi alınmıştır.
Yine 10.06.2016 tarihinde Akdeniz Su ürünleri Araştırma, üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü, İlçe müdürlüğümüz ve Serik Belediyesi Çevre kontrol müdürlüğü müştereken aynı mahallerde incelemelerini sürdürmüşlerdir. İncelemelerde; siraz balıklarının küçük gruplar halinde kıyıya ve yüzeye yakın yüzdükleri, hareketsiz oldukları, suyu yutmaya çalıştıkları, suyun yüzeyinden oksijen almaya çalıştıkları gözlemlenmiştir. Suyun fiziksel değerlerinin normal olduğu yerinde incelenmiştir. Analizler için canlı balık ve su örnekleri alınmıştır.
Özetle;
İlçe müdürlüğümüzce konu takip edilmektedir. Balıklara olumsuz etki eden sebepler araştırılmaktadır. Ölü olduğu zannedilen balıkların, Lokal olduğu, balık hareketsizlikleri ve balıkların yüzeyde yüzerek oksijen almaya çalıştıkları gözlemlenmiş ve sebepleri araştırılmaktadır. İlk ölçümlerimize göre ırmak suyu oksijen durumu normal sınırlar içerisindedir. Ph değeri kısmen düşüktür. Su sıcaklığı-19, oksijen 10.15 mg O2/lt, ph-8.3 olarak ölçülmüştür. Analiz sonuçlarından sonra daha sağlıklı değerlendirme yapılabilecektir. Tedbiren bu ve benzer durumdaki balıkların şimdilik avlanmaması ve tüketilmemesi önem arz etmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.