banner179
Öne Çıkanlar haber alanya gazetesi son dakika alanya gazipaşa antalya

Bu haber kez okundu.

Alanya’da Yerleşik Yabancılara İftar

Alanya Müftülüğü"nün iftar programı Rıhtım Meydanı"nda yapıldı. Programa, eşi yabancı olan Merkez Hakem Kurulu Başkanı Kuddusi Müftüoğlu, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu, Türk Alman Dostluk Derneği Başkanı Fahri Yiğit, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kula, yabancı dernek başkanları ve yaklaşık 300 yerleşik yabancı katıldı.

Alanya Müftüsü Mustafa Topal, "Yeni Alanyalı" olarak hitap ettikleri yerleşik yabancılarla iftarda buluşmanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi. İlçede 30 binden fazla yabancının yaşadığını belirten müftü Topal, "İnsani güzellikleri paylaştığımız bu komşularla 4"üncü kez iftar programı düzenledik. Geçen yıl 400 civarında katılım oldu. Bu yıl da en az bir o kadar kişi daha katıldı" dedi.

"DÜNYAYA ÖRNEK"

Yerleşik yabancılarla sevgi, hoşgörü ve kardeşliği doyasıya yaşadıklarını anlatan Topal, "Bizler burada sevinç içerisinde tattığımız bu havayı, tüm dünya ile paylaşmak istiyoruz. Özellikle dünyanın sevgiye, kardeşliğe, hoşgörüye muhtaç olduğu şu dönemde, bu görüntünün dünya tarafından algılamasını ve gerekli mesajı almasını diliyoruz" diye konuştu.

"BİZ DEĞERLERİMİZİ PAYLAŞIYORUZ"

İlçede birçok milletten ve dinden insanın birlikte yaşadığını aktaran Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı Anjelika Anzhela da "Burada Hıristiyanlar, Katolikler, Ortodokslar ve diğer birçok mezhepten insanlar var. Bizler burada beraber kardeşçe yaşıyoruz. Beraber dini de paylaşıyoruz. Beraber iftar, kültür, Müslümanlık gibi değerleri de paylaşıyoruz. Kimse Alanya"da "Sen Hıristiyansın" diye bizi itmez. Tam tersine böyle zamanlarda bir araya gelerek, yemekler yiyerek bir arada oluruz" dedi.

Birçok ülkenin vatandaşı ve o milletlerin din adamlarıyla iftarda buluştuklarını belirten Burhan Sili de Alanya"da sergilenen bu refah ortamının turizmin olmazsa olmazı olduğunu ve örnek teşkil ettiğini söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner194

banner169

banner195

banner167

Alanya Gazetesi Alexa