whatsapp
Öne Çıkanlar alanya alanya son dakika (2) Futbol Spor

Bu haber kez okundu.

Alanya'nın Kardeş Şehri Ezanı Yasakladı

Alanya Belediyesi'nin kardeş şehri Almanya'nın Oer Erkinschwick kasabası Abdülhamit Han Camii’nde cuma günleri hoparlörden ezan okunmasını yasakladı. Alanya Belediyesi resmi internet sitesinde de kardeş şehir olduğu resmen belirtilen Oer Erkinschwick kasabası'nın ezan yasaklama kararına Alanya Belediyesi'nin nasıl bir tepki vereceği merakla bekleniyor. Aşağıda Alanya Belediyesi'nin resmi internet sitesinde bulunan Oer Erkinschwick ile ilgili sayfanın linkini görebilirsiniz.

http://alanya.bel.tr/S/761/OER---ERKENSCHWICK---ALMANYA

Almanya'nın Oer Erkinschwick kasabası, Gelsenkirchen İdare Mahkemesi, kasabasındaki DİTİB’e bağlı Abdülhamit Han Camii’nde cuma günleri hoparlörden ezan okunmasını yasakladı. Mahkeme, gerekçe olarak semt sakinlerinin görüşlerinin alınmamasını gösterdi.

Recklinghausen kenti yakınlarındaki Oer Erkinschwick kasabasında yaklaşık üç yıldır devam eden ‘cuma günleri hoparlörden ezan davası’nın ilk aşaması sonuçlandı.

Hürriyet'ten Yunus Ülger'in haberine göre, Gelsenkirchen İdare Mahkemesi, DİTİB bünyesindeki Abdülhamit Han Camii’ne belediyenin verdiği ezan iznini kaldırdı. Mahkeme, kararına gerekçe olarak, belediyenin ezan iznini vermeden önce bunun olası olumsuz etkilerini göz önünde bulundurmamış olmasını gösterdi. Başyargıç Marget Balkenhol, belediyenin cami çevresinde oturanlarla semt halkının görüşlerini almamış olmasını da ezan iznini kaldırmaya sebep olarak gösterdi.

BELEDİYE GÖRÜŞMEYİ İSTEMEDİ

Balkenhol, karar vermeden önce davanın tarafları Oer Erkinschwick Belediyesi ile ezana karşı dava açan Hans Joachim ve Liselotte Kaiser Lehmann çiftinden konuyu yeniden görüşüp bir çözüm bulmalarını istedi. Ancak belediye temsilcisi, başyargıcın bu önerisini geri çevirdi. Belediye, karar çerçevesinde ya ezan için yeni bir düzenleme yapacak ya da karara direnip bir üst mahkemeye başvuracak.

DAVA NASIL BAŞLADI

Abdülhamit Han Camii’nin 900 metre uzağında oturan Lehman çifti, 2014 yılının sonunda cuma günleri hoparlörden okunan ezandan rahatsız olduklarını söyleyerek dava açmıştı. Böyle bir şeyin günümüzde şart olmadığını iddia eden çift, ezan okunmasıyla ‘olumsuz din ve ibadet özgürlükleri’nin ihlal edildiğini ileri sürmüşlerdi. (Almanya'da, ‘Olumsuz din ve ibadet özgürlüğü’, herhangi bir dine ve onun ibadetlerine katlanmama, karşı çıkma hakkını ifade ediyor.) Mahkemeye, Adülhamit Han Camii’nden kimse katılmadı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner56

banner142

banner73

banner141

banner57

banner74