Yeni vergi paketi: Başkasının IBAN’ını kullanana ceza yağacak!

Yeni vergi paketi: Başkasının IBAN’ını kullanana ceza yağacak!
Son dönemlerin en çok tartışılan konularından biriydi. Farklı IBAN numaraları üzerinden kara para aklama işini yürütenler fark edildiği andan itibaren IBAN kullanımına düzenleme getirildi. Yeni yargı paketinde bu konuya nasıl yer verildi? İşte detaylar

Vergi paketi düzenlemesi ile ilgili taslak metni ortaya çıktı. Yeni düzenlemede moto kuryelere bahşiş düzenlemelerine yönelik oluşan madde tamamen çıkarıldı. Uluslararası şirketlere %15 asgari kurum vergisi alınmasına karar verildi.

O taslak metinde gayrimenkul yatırımı ile ilgili de yeni düzenlemeler yer alıyor. Konut kira istisnasının kaldırılması, tapuda gerçek değeri üzerinden satış yapılması gibi farklı maddelerin yasadan çıkarılmasına da karar verildi.

Başkasının IBAN'ınını Kullanana Ceza Yağacak!

En çok dikkat çeken ilk madde engelleri yıllardır uygulanan ÖTV istisnasının son bulması oldu. Sürenin 5 yıldan 10 yıla çıkarılmasına karar verildi. Son günlerde en çok tartışılan yeni vergi paketine eklenen bir diğer madde IBAN kullanımı oldu.

Başkasının Iban'ını kullananlar ne kadar ceza alacak? belli oldu. Başkasının POS cihazını kullanan bir iş yeri 90.000 TL ceza alacak. Başkasının Iban'ını kullanan bir esnaf 30.000 TL'den başlayarak 20 milyon TL'ye kadar değişen aralıklarda cezaya çarptırılacak. Fatura düzenlemelerinde ise bu rakam 1 milyon TL'yi aşacak.