Türkiye ve Suudi Arabistan firmaları arasında yeni işbirlikleri imzalandı

Türkiye  ve Suudi Arabistan firmaları arasında yeni işbirlikleri imzalandı
Türkiye-Suudi Arabistan İş Fırsatları Forumu, bugün Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Suudi Arabistan Krallığı Sanayi ve Ticaret Bakanı Taufiq Bin Fawzan Al Rabiah, DEİK Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Yusuf Cevahir ve DEİK Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Eş Başkanı Mazan Rajab’ın katılımları ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşti

Türkiye-Suudi Arabistan İş Fırsatları Forumu, bugün Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Suudi Arabistan Krallığı Sanayi ve Ticaret Bakanı Taufiq Bin Fawzan Al Rabiah, DEİK Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Yusuf Cevahir ve DEİK Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Eş Başkanı Mazan Rajab’ın katılımları ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşti.

Forumda açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Suudi Arabistan’ı hem Körfez Bölgesinde, hem de dünyada en büyük iş ortaklarından bir olarak gördüklerine dikkat çekti. İslam İşbirliği Liderler Zirvesi gibi üst düzeyde gerçekleştirilen bu ziyaretlerin sayısı artıkça ülkelerin refahının artacağını belirten Elitaş, iki ülke halkına istihdam sağlamak adına önemli bir çaba olduğunu belirtti. Fakirliğin hiçbir ülkenin kaderi olmadığına vurgu yapan Elitaş, üçüncü ülkelerde üstlenilecek ortak projeler ile istihdam sağlanması gerektiğini söyledi. Ekonomi Bakanı Elitaş, 2015’te Suudi Arabistan ile ticaret hacmimizin istenen seviyenin altında olduğunu belirterek Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmalıdır. Türkiye müzakere masasına oturmaya hazır. Ülkeler arasındaki yatırım rakamlarının artırılmalıdır. dedi.

Suudi Arabistan’da yakın zamanda yapılacak altyapı ve üstyapı projelerinde Türk müteahhitlerinin rol alması konusunda destek isteyen Elitaş, 2014 yılında Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye gelen 342 bin turist sayısının 2015’te 451 bine yükseldiğini, turizm alanında işbirliğinin artırılması için daha da çaba sarfedilmesi gerektiğini belirtti.

Suudi Arabistan Krallığı Sanayi ve Ticaret Bakanı Taufiq Bin Fawzan Al Rabiah, belirgin bir şekilde iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmekte olduğuna dikkat çekti ve bu durumun tüm iş adamlarını memnun ettiğini söyledi. Mevcut durumda iki ülke arasında günde 16 uçuş gerçekleştirildiğini, turizmin giderek gelişmekte olduğunu vurguladı. Ticareti engelleyecek her türlü engelin kaldırılmasına ilişkin iki ülke devlet çalışanlarından oluşacak bir çalışma heyeti oluşturulmasına karar verdiklerini belirtti. Sanayi ve Ticaret Bakanı Taufiq Bin Fawzan Al Rabiah, gayrimenkul sektöründe de karşılıklı yatırımların artmakta olduğunu vurguladı. Bakan “ancak sadece ülkeniz ile değil, bölge ülkeleriyle de dış ticaret ve yatırım anlamında önümüzde büyük bir potansiyel var” dedi.

DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Yusuf Cevahir, iki ülke arasındaki yakın ilişkinin ticarete de yansıması gerektiğine vurgu yaptı. Suudi Arabistan vatandaşlarının 2002’den beri Türkiye’ye vizesiz giriş yaptığını belirten Cevahir, aynı durumun Türk vatandaşlarının Suudi Arabistan’a girişinde de geçerli olmasını istediklerini belirtti. Açılış konuşmalarının ardından MÜSİAD ile Mekke Ticaret Odası arasında işbirliği anlaşması ve 20 firma arasında inşaat, enerji, tıbbi malzeme, ilaç, gayrimenkul, sermaye piyasası girişimleri alanlarında da karşılıklı yatırım ve işbirliği anlaşmaları imzalandı.