SGK, SSK, Bağ-Kur, 4C ve EYT emeklisine altın fırsat! Ekim’de ek zam ve 5000 TL ikramiye

SGK, SSK, Bağ-Kur, 4C ve EYT emeklisine altın fırsat! Ekim’de ek zam ve 5000 TL ikramiye
Ekim’de emekliye altın fırsat geliyor. Tüm emekler için hem maaş zammı hem de 5000 TL ikramiye onayı verildi.

SGK, SSK, Bağ-Kur, 4C ve EYT emeklisine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdeleri gelmeye devam ediyor. Ekim ayında emekli maaşlarına arasam düzenlemesi yapılacağı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Milyonlarca emekli maaşı bu düzenlemeyle birlikte sil baştan değişecek. Emeklilere yapılacak olan zaman düzenlemesinin detayları da ortaya çıkmaya devam ediyor. Emekli maaşlarına yapılacak olan artış için büyük bir ipucu Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan geldi. Emekliler sevinçten adeta bayram edecek. Çünkü maaşlara yapılacak zam oranı en az %67 olacak. Ayrıca buna ek 5000 TL’de bayram ikramiyesi geliyor.

Ekonomik kriz en çok emekli vatandaşları vurdu. Çünkü emekli maaşlarına yapılan zamlar yetersiz kaldı aynı zamanda en düşük emekli maaşı milim kıpırdamadı. Bu nedenle emekliler enflasyon karşısında ezilirken Eksan beklentisi de en üst seviyeye çıktı. Milyonlarca emekli şimdi gözünü maaşları yapılacak ara zamma çevirmiş durumda. Ara zam konusunda ilk sinyal Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmişti. Emeklilerin sıkıntılarını farkında olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan gerekli bakanlıklara talimat verdiğini söylemişti. Ekim ayında emekli maaş güncellemesi yapılması için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Emekliye ek zam için düğmeye basan hükümet zam oranları ile ilgili de birkaç farklı formun üzerinde duruyor. Peki emekli maaşlarına ne kadar zam gelecek? Zamlı en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

emekliye-mujdeler-geldi-1.jpg

EMEKLİYE EK ZAM İÇİN İLK ORANLAR GELDİ

Emekli maaşlarına her altı ayda bir enflasyon oranında zam yapılıyor. Aynı zamanda cumhurbaşkanı tarafından açıklanan refah payı da bu zam oranlarını ekleniyor.2024 Ocak ayında yapılacak emekli maaş düzenlemesi için ilk rakamlar gelmeye başladı. Emekli maaş zammı Ocak ayında en az yüzde 67 olacak. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası enflasyon tahminlerini güncelledi. Geçtiğimiz ay yıl sonra enflasyon beklentisi ne %58 olarak açıklayan Merkez Bankası bu defa tahmini %67’ye yükseltti.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üç yıllık orta vadeli program açıklaması yapmıştı. Bu programda da 2023 yılı sonu enflasyon tahmini %65 olarak belirtilmiştir. Yani buradan yola çıkarak emekli maaşlarına en az %60 üstü zam yapılacağını söylemek mümkün hale geldi.

emekliye-mujdeler-geldi-2.png

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI EN AZ 10.000 TL

Diğer yandan temmuz ayında zam yapılmayan en düşük emekli maaşı ile ilgili önemli gelişmeler var. Hükümet en düşük emekli maaşını artış yapılması için düğmeye bastı. Temmuz ayında kalbi kırılan emekliler bu sayede yeniden kazanılacak. Şu anda 7500 TL olan en düşük emekli maaşının yapılacak yeni bir güncellemeyle birlikte 10.000 TL’ye yükseltilmesi bekleniyor. Bu çalışmanın Ekim ayında tamamlanacağı tahmin ediliyor. Yani Ekim ayından itibaren emekli maaşları artmış olacak.

Emekli maaşına Ocak 2024’te yeni bir zam daha gelecek. Yapılacak olan yeni düzenlemeyle birlikte ise ocakta en düşük emekli maaşının en az 12.000 TL olacağı tahmin ediliyor.

emekliye-mujdeler-geldi-3.jpg

BAYRAM İKRAMİYESİ SAYISI

Emekliler için diğer bir gelişme ise bayram ikramiyesi ile ilgili oldu. Dini bayramlar öncesinde emeklilere verilen bayram ikramiyesine bir yenisi daha ekleniyor. Gelen bilgilere göre sadece 2023 yılında yani cumhuriyetin 100. Yılına özel olarak emekliye üçüncü bayram ikramiyesi verilecek. 29 Ekim de ödenecek olan bayram ikramiyesini miktarı ise 5000 TL olarak belirlendi.