Fiyat artışlarında çiftçinin suçu yok!

Avokadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, Alanya’da ki meyve ve sebze fiyatlarıyla ilgili bilgi verdi. Sevilgen, “Değişik zamanlarda ürünlerin fiyatları düşüş ve artış yaşıyor. Bu konuda çiftçiye suç bulmak çok yanlış. Bu fiyatlar neden artıyor önce bu araştırılsın” dedi.

- Bu haber 587 kez okundu.

Fiyat artışlarında çiftçinin suçu yok!


Alanya Avokadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, Alanya’da ki meyve ve sebze fiyatlarıyla ilgili bilgi verdi. Kışın bu sene geç gelmesinden dolayı çiftçilerinin ürünlerinin para yapmadığını söyleyen Sevilgen, “Geçtiğimiz günlere kadar domates 1-1.5 TL civarındaydı, salatalık yine aynı şekildeydi. Yalnız havaların soğumasıyla beraber dışarıda ki ürünler donla beraber yok oldu. Şuanda domates 2-2.5 TL arasında, salatalık 2.5-3 TL arasında seyrediyor. Patlıcanlarda henüz don olayı gerçekleşmediği için hala düşük seviyede devam ediyor.  Patlıcan üreticilerimiz şuanda sıkıntılı, masraflarını dahi kurtaramıyorlar. Yalnız çok karamsar olmaya gerek yok 1 hafta 10 gün içerisinde  dışarıdaki hava şartlarının kötüleşmesiyle beraber patlıcan fiyatları da yükselecektir” dedi.

'ÇİFTÇİNİN SUÇU YOK'
Konuşmasına devam eden Sevilgen şunları söyledi: “İster istemez yaşanan enflasyon en çok çiftçiyi vurdu.  Tohumgübremazot ve elektrik fiyatlarında yüzde 100 bir artış oldu. Tüketici pahalı diyebilir 2 TL’ye ama şuanda 2 TL’nin altında satılan ürünlerin hiç birisi çiftçiyi kurtarmıyor. Tüketicinin de çok itiraz edeceği bir durum yok. Mandalina halde 1 TL, limon 2-2.5 TL arasında, portakal 1.5 TL. Bunların her biri üreticiye kazandırmıyor.  Bu fiyatlar bu dönemin fiyatları. Değişik zamanlarda ürünlerin olmadığı dönemlerde bu fiyatlar otomatikman ürün az olduğu için fiyatlar yükseliyor.  Bunlar devamlı gündeme geliyor ama bunlar yanlış şeyler. 1 ay önce burada salatalık 50 kuruştu kimse neden bu kadar ucuz diye bir şey demedi. Bu fiyatların neden arttığı araştırılsa daha sağlıklı olacaktır. Bu konuda çiftçimizin bir suçu yoktur.”


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner169

Alanya Gazetesi Alexa