FED faiz kararını açıkladı! Piyasalar karıştı! Bayram öncesi altın ve dolar kurunda son durum

FED faiz kararını açıkladı! Piyasalar karıştı! Bayram öncesi altın ve dolar kurunda son durum
Amerika Merkez Bankası FED Haziran ayı politika faizini açıkladı. Piyasalar allak bullak oldu. 23 yılın en zirve seviyesinde alınan karar altın ve dolar yatırımcısını nasıl etkiledi? İşte tüm detaylar

Amerika Merkez Bankası FED faiz oranlarını sabit tutma kararı aldı. Alınan bu kararın perde arkasında; ekonomik belirsizlik döneminde enflasyon riskine karşılık dikkatli bir pozisyon çizildiği de ifade edildi. Geçtiğimiz yıla oranla denge politikasını gözetmek amacıyla politika faizinin %5,25 ile %5,50 aralığında sabit tutulmasına karar verildi. Peki son durum ne oldu?

ABD Merkez Bankası'nın aldığı karar doğrultusunda son 7 toplantıda faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yaşanmadığı fark edildi. Alınan son politika faizi kararı ile birlikte 2001 yılından bugüne dek en yüksek seviye olarak ifade edilen %5,25 ile %5,50 aralığına çıkılmış olundu.

Altın ve Dolar Kurunda Son Durum!

FED Bankası son olarak geçtiğimiz yılın Temmuz ayında 25 baz puanlık faiz artışına gittiğini açıklamıştı. FED’in paylaşımı sonrası piyasalarda nasıl bir değişim yaşandı?

13 Haziran Perşembe günü gram altın 2.403 TL seviyesinden işlem görüyor. Önceki gün kapanışına göre yüzde - 0,46 gerileme kaydedildi. Aynı saatlerde dolar kurunda da gözle görülür bir düşüş fark ediliyordu. 13 Haziran Perşembe günü 1 dolar 32,29 TL'den işlem görüyor.