Ev Hanımları Emeklilik devlet Desteği İle Kadınlar Ne Kadar Sigorta Primi Ödeyecek?

Ev Hanımları Emeklilik devlet Desteği İle Kadınlar Ne Kadar Sigorta Primi Ödeyecek?
Kurban Bayramı sonrasında ev hanımları emeklilik devlet desteği konusu gündeme gelecek. Torba yasa ne zaman çıkacak? Kadınlar ne kadar sigorta primi ödeyecek?

Yerel seçim vaadleri arasında ev hanımlarına emeklilik desteği de yer alıyordu. Torba yasa olarak onaylanması beklenen ev hanımları emeklilik devlet desteği ile ilgili bilgiler Kurban Bayramı sonrasında netlik kazanacak. Kadınlar bu haberi sabırsızlıkla bekliyor.

Ev Hanımları Emeklilik devlet Desteği

Uygulama, ev hanımlarının isteğe bağlı sigortalı olması sürecini kapsıyor. Buna göre sigorta primlerinin 1/3'ü devlet tarafından karşılanacak. Şu anda aylık isteğe bağlı sigorta primi 6.400,80 TL. Ev hanımları isteğe bağlı sigorta kaydı oluşturduklarında, primlerinin 2.133,60 TL'si devlet tarafından karşılanacak. Ev hanımlarının ödemeleri gereken aylık sigorta primi ise 4.267,20 TL olacak. Ve sigorta gün sayısı ile yaş sınırı tamamlandığında ev hanımları asgari ücretli çalışan gibi emekli olabilecekler.

Emeklilik yaşı ise kadınların sahip oldukları çocuk sayısına göre belirlenecek. Bazı mesleklerde söz konusu olan yıpranma payı, kadınların sahip olduğu çocuk sayısına göre hesaplanacak ve kadınlar bu şekilde emeklilik hakkı elde edecekler.