Emeklinin zamlı maaş hesap tablosu kim ne kadar alacak?

Emeklinin zamlı maaş hesap tablosu kim ne kadar alacak?
Halen kendi işini yapan SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Ocak’taki çifte zammın ardından, maaşlarındaki kesintinin kalkmasıyla yeni bir artışa daha kavuştu. Yüzde 11.1’lik zam hesaplara yatmaya başladı.
 Emekli olup Bağ-Kur kapsamındaçalışmaya devameden emekliler, Ocak'takiçifte artışın ardından bu yılın3'üncü zammına kavuştu.Maaşlardan yapılan yüzde10'luk kesintinin sonaermesiyle sağlanan yüzde11.1'lik artışa, halen Bağ-Kur kapsamında çalışanmemur emeklileri geçen aykavuşmuştu. Söz konusuzam, SSK ve Bağ-Kur'danemekli olup Bağ-Kur'luolarak çalışmaya devamedenlere de bu ay yansıdı.

ÖDEME BAŞLADI

Bu ayki maaş ödemelerinin başlamasıyla emekliler zamlarını ceplerine koymaya başladı. Kendi işini yapan SSK ve Bağ- Kur emeklileri, yüzde 11.1'lik gelir artışını maaş ödeme günlerinde  hesaplarında görecek. Örneğin; maaşı bin lira olan emeklinin eline yüzde 10'luk kesinti nedeniyle 900 lira geçiyordu. Bu emeklinin hesabına bu aydan itibaren artık bin lira yatacak. Söz konusu kişi 100 lira, bir başka deyişle yüzde 11.1 gelir artışı elde etmiş olacak.

655 BİN KİŞİ ALDI

Emekli aylığı almaya  başladıktan  sonra kendi nam ve hesabına çalışanların maaşlarından daha önceyüzde 15 kesinti yapılıyordu. Hükümet, geçtiğimiz  yıl  bu kesintiyi yüzde 10'a indirmişti. Bu  yıl  da çıkarılan yasayla kesinti tamamen kaldırıldı. Bu düzenleme ile 655 bin emekli gelir artışı elde etti. Çalışma ve Sosyal  Güvenlik  Bakanı Süleyman Soylu'nun yaptığı açıklamaya göre; kesintinin kaldırılmasıyla emekli aylıklarında yaklaşık 63 ile 345 lira arasında artış gerçekleşti.

KİMLERİ KAPSAMIYOR?

Bu düzenleme, halen bir işveren yanında çalışan emeklileri kapsamıyor. SSK kapsamında yaşlılık aylığı alıp özel sektör işyerlerinde aylığını kestirmeden SSK kapsamında çalışmaya devam edenler ile Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında emekli ve yaşlılık aylığı alıp SSK kapsamında çalışanlarınişverenleri, sigortalılara ödedikleri ücretten Sosyal  Güvenlik   Destek  Primi keserek SGK'ya aylık primve  hizmet   belgesi  bildirmeye devam ediyorKaynak : sgkrehberi.com