DSİ'den Alanya'ya Yeni Yatırımlar

DSİ'den Alanya'ya Yeni Yatırımlar
Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Alanya'da 68 bin 370 dekar tarım arazisi sulamaya açıldı.
DSİ tarafından  Alanya'da 2003-2016 yılları arasında 564 milyon 321 Bin 897 TL'lik yatırım yapıldığı bildirildi.  Alanya'da tamamlanan sulama tesisleri ile 68 bin 370 dekar tarım arazisinin sulamaya açıldığı ifade edildi. DSİ'den yapılan açıklamada, " Alanya 2. Merhale Projesi Dim Barajı ile 123.000.000 kWh enerji üretimi, 47 milyon 300 bin metreküp içme ve kullanma suyu temini, 36 bin 500 dekar arazinin sulanması ve Dim Çayı taşkınlarının önlenmesi amaçlanmıştır. Dim Barajı 2009 yılında tamamlanarak işletmeye açılmıştır. Alara Sol Sahil Pompaj Sulaması Su Alma Yapısı İkmali: 31 bin 870 dekar alana su teminini sağlayan su alma yapısının ikmali yapılmıştır." denildi.

İNŞAAT SAFHASINDAKİ TESİSLER
Alanya 2. Merhale Projesi Dim Barajı Sulaması İkmali proje ile,  Alanya İlçesi'nde 36 bin 500 dekar tarım arazisi sulanacak.  Yeniköy Barajı sulama amaçlı olup,  Alanya İlçesi Emişbeleni Beldesi ile  Yeniköy ve Toslak Köylerine ait mevcut durumda brüt 12 bin 250 dekar tarım arazisinin sulama suyu ihtiyacı karşılanacak. Dim Barajı tünel çıkışındaki  HES'in vana odasının mansabından branşman ile alınacak 1,761 m³/s'lik debinin içme suyu arıtma tesisine 1600 mm çaplı içi katkısız beton, dışı PE kaplı spiral kaynaklı çelik boru ile iletilmesi sağlanacak.  Alanya'nın 2045 yılı ihtiyacı olan 47 milyon 300 bin metreküp içme ve kullanma suyu temin edilecek. Genel fiziki gerçekleşmesi yüzde 87,50' olan işin Alara Çayı 1. kısım,  Antalya  Alanya Alara Çayı taşkın koruması 1. kısım inşaatı tamamlandı. Bu proje ile 4 köy ve 4 bin 830 da sahanın taşkın riski azaltıldı.

PROJE SAFHASINDA OLANLAR
Obaçayı Barajı Proje Yapımının devam ettiği belirtilen açıklama şöyle devam etti: "Baraj ile 2 bin 700 dekar tarım alanı ve 1 ilçe taşkınlardan korunacaktır. Kati projesi Genel Müdürlüğümüzce ihale edilmiş, proje yapımı tamamlanmış olup, kamulaştırma işlemleri devam etmektedir. Kestel Mahallesi  Karapınar, Merines ve İnağzı Dereleri taşkın koruma proje yapımı proje çalışmaları tamamlandı. İlgili belediyenin yer teslimi yapmasından sonra ise inşaat yapım işi ihale edilecektir. Demirtaş Mahallesi Alayürek (Kelce) Deresi taşkın koruma proje yapımı çalışmaları tamamlandı.  Yeşilköy (İncekum) Mahallesi  Taşoluk (Marazlı) Deresi taşkın koruma proje yapımı çalışmaları devam etmektedir. Sedre Çayı ve yan kolları taşkın koruma proje yapımı da 13. bölge taşkın ve rusubat kontrolüne yönelik proje ve kamulaştırma planı yapımı 2. kısım kapsamında olan işimizin ihale hazırlığı devam etmektedir."

ETÜD VE PLANLAMA SAFHASINDA OLANLAR

Öte yandan, Avsallar Mahallesi Sarıkonak ve Yahyaoğlu Dereleri, Mahmutlar Mahallesi Yar Deresi ile Yeşilöz Mahallesi Olucak Deresi ve Taşkın Koruma Planlama çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

Etiketler :