Bağ-Kur Prim Gün Sayısı Düştü Mü? Torba Yasa Ne Zaman Çıkacak?

Bağ-Kur Prim Gün Sayısı Düştü Mü? Torba Yasa Ne Zaman Çıkacak?
Bağ-Kur prim gün sayısı düştü mü? Torba yasa ne zaman çıkacak? Kimler faydalanacak? Düzenlemenin yasalaşması halinde küçük esnaf, hesapladığından kaç yıl erken emekli olacak?

Bağ-Kur prim gün sayısı düştü mü? Yerel seçim vaadleri arasında Ba-Kur prim gün sayısının düşürülmesi ile birlikte erken emeklilik yer alıyordu. Buna göre küçük esnaf hesapladığından 5 yıl daha erken emekli olacak. Peki verilen söz yerine getirildi mi? Ne zaman hayata geçirilecek?

Bağ-Kur Prim Gün Sayısı Düştü Mü?

Konu, küçük esnafın yaklaşık bir yıldır gündeminde. İstenilen, Bağ-Kur prim gün sayısının, SSK'lı çalışanlarla eşitlenmesi. 9.000 olan prim gün sayısının 7.200 güne düşürülmesi. Bu şekilde 1 milyon civarında küçük esnaf yaklaşık 5 yıl erken emeklilik hakkı elde etmiş olacak.

Konu henüz yasalaşmadı. Ancak 31 Mart yerel seçim vaadleri arasında yer alıyordu. Torba yasa olarak çıkarılması ve Kurban Bayramı sonrasında meclise gelmesi planlanıyor.

Düzenlemenin yasalaşması halinde 10 ve daha az çalışanı olan küçük esnaf faydalanacak. Uygulamanın tüm süreleri kapsaması halinde 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan EYT'li erkek esnaf ve bu tarih sonrasında sigoretalı olan kadın ve erkek esnafın prim gün sayısı 9.000'den 7.200'e düşecek.

Ancak 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olanların, sigortalı oldukları tarihe bakılarak, prim gün sayısını tammamlamış olsalar dahi, belirlenen yaşı tamamlamaları beklenecek.