%50 arttı! Okul öncesi destek tutarı 3.614 TL'ye ulaştı!

%50 arttı! Okul öncesi destek tutarı 3.614 TL'ye ulaştı!
Sosyal ve ekonomik destek hizmeti kapsamında Temmuz ayında da hesaba yatırılacak olan SED ödemeleri okul öncesi destek tutarı %50 oranında artırıldı. 3.614 TL olan aylık ödemelerden nasıl yararlanılır? İşte detaylar

Çocukların ve gençlerin aile bütünlüğü içerisinde korunaklı şekilde yaşam faaliyetlerini gerçekleştirmesini sağlamak için yapılan SED destek ödemeleri aylık olarak hesaba aktarılıyor. Sosyal ve ekonomik anlamda zorluk çeken muhtaç aileler için yapılan bu ödemeler çocuğun ihtiyaçlarını karşılaması için önemli görülüyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü aracılığı ile yapılan destek ödemesinden faydalanmak isteyenlerin bir dilekçe yardımı ile sosyal hizmet merkez müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunması yetiyor. İsteyenler online platform üzerinden sosyal ve ekonomik destek ön başvuru adımlarını takip ederek işlemlerini e-devlet aracılığı ile tamamlayabilir.

SED Destek Ödemesi Nasıl Alınır?

SED destek ödemesi verilen bir kişi belirli belgeleri kuruma teslim etmelidir. O belgeler arasında şunlar yer alıyor:

  • TC kimlik numarası beyanı

  • Gerekli görüldüğünde istenecek sağlık raporu

  • Öğrenci belgesi

  • İŞKUR ya da meslek kurslarına başvurduğuna dair bir belge

  • Müracaatçının durumunu tespit amaçlı bir belge

2024 yılı zamları ile beraber %50 oranında artan SED desteği okul öncesi çocuklar için 3.614,13 TL oldu. İlköğretime giden çocuk için %75 zamla 5.421,20 TL. Ortaöğretime giden bir çocuk için %80 zamla 5.782,62 TL oldu.