1 Ekim'de emekliye müthiş müjde geliyor! TBMM onayı çıktı, emekli maaşlarına düzenleme kesinleşti

1 Ekim'de emekliye müthiş müjde geliyor! TBMM onayı çıktı, emekli maaşlarına düzenleme kesinleşti
Emekli maaşlarına yeni düzenleme 1 Ekimde geliyor. TBMM'nin onayı çıktı, emeklilere rekor zam için tarihler belli oldu.

Emekli maaşı zammı düzenlemesi için geri sayım başladı. Milyonlarca emekli TBMM'nin açılmasını ve maaşlarına zam yapılmasını bekliyor. 1 Ekim'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yeni yasama dönemi başlayacak. Emekli maaş zammı ile ilgili yeni formüllerde yavaş yavaş netleşmeye başladı. Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında çalışmalarda sürüyor. Cumhurbaşkanı talimatıyla emekliye yapılacak ek zam için son detaylar belli oldu. Peki Emekliye ne kadar zam gelecek? Emekliye Ekim zammı son dakika gelişmeleri haberimizde…

Emekli maaşlarına yeni düzenleme büyük heyecanla Takip ediliyor. SSK ve bağ-kur emeklisi için maaş zammı müjdesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Geçtiğimiz aylarda vermişti. Milyonlarca emeklinin maaşına Ekim ayında ara zam yapılacak. Emekliye ara zam için geri sayım devam ederken hükümetin masasında bulunan zam formülleri de ortaya çıkıyor. Emekli maaşına ek zam için birkaç farklı formül üstünde duruluyor ve bakanlıkların bu konuda Son kararı vermesi bekleniyor. Peki zam sonrası en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emekliye ek zam sonrası Yeni emekli maaşları kaç TL olacak?

emekliye-ara-zam-1.jpg

MİLYONLARCA EMEKLİYE EKİMDE ARA ZAM YAPILACAK

Emekli maaşlarına ek zam konusu uzun süreden beri gündemde. Temmuz ayında yapılan ve yeterli gelmeyen %25 zam sonrası bir çalışma daha başladı. Şimdi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması ve emekli maaşlarına ek zam yapılması bekleniyor. TBMM'nin açılması ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında yapılan ortak çalışma sonucu belirlenen zam oranı genel kurula sunulacak. Genel kurulda yapılacak oylama ile birlikte emekliye ara zam konusu da netlik kazanmış olacak.

Peki hükümetin masasındaki ek zam formülleri neler? Kulislerden gelen son bilgilere göre hükümetin masasında en düşük emekli maaşının 10.000 TL'ye çıkarılması var. Şu anda 7.500 TL olan en düşük emekli maaşı ara güncelleme ile birlikte 10.000 TL yapılacak. Yine 7.500 TL ve üstü maaş alan emekliler için konuşulan zam oranı ise %15 oldu.

emekliye-ara-zam-2.jpg

EMEKLİYE BİR BAYRAM İKRAMİYESİ DAHA YOLDA

Emekliler için Ekimde diğer bir sürpriz ise Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi olacak. Uzun süreden beri cumhuriyetin 100 Yılı için emekliye sürpriz bir ikramiye verileceği konuşuluyordu. Bu ikramiye için gündeme gelen rakam ise 5.000 TL oldu. Eğer TBMM’den onay çıkarsa emekliler 29 Ekim'de 5.000 TL'lik üçüncü bir bayram ikramiyesi almış olacak. Türkiye Emekliler Derneği ise bu konuda bir açıklama yaparak emekliye verilecek olan bayram ikramiyesinin en az 10.000 TL olması gerektiğini savundu. Bu konuda da son kararın Ekim ayının ilk haftasında verileceği tahmin ediliyor.