Okullar 4 güne düşecek mi? MEB’den flaş açıklama geldi

Okullar 4 güne düşecek mi? MEB’den flaş açıklama geldi
Okullar 4 güne düşecek mi? Okullarda üç gün tatil dört gün okul olacak mı? Milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin tartışmalara son noktayı koydu.

Türkiye’nin 81 ilinde yeni eğitim öğretim dönemi başladı. Milyonlarca öğrenci üç aylık tatilin ardından yeniden ders başı yaparak okul sıralarında döndü. Ancak yaz aylarında sık sık gündem olan ve öğrencilerin de merakla araştırdığı bir konu henüz netliğe kavuşturmamıştı. Okullar dört güne düşecek mi, okullarda dört gün ders üç gün tatil olacak mı sorusunun yanıtı yaz boyunca araştırılmıştı. Milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin bu konuda tartışmalara son noktayı koydu. Peki okullar dört güne düşüyor mu?

Milyonlarca öğrencinin gündeminde son dönemlerde dört gün okul üç gün tatil uygulaması vardı. Finlandiya modeli eğitim olarak bilinen ve yavaş yavaş tüm Avrupa’ya yılan bu sistemin Türkiye’de de uygulamaya gireceğim konuşuluyordu. Bu sebeple de öğrenciler okullarda dört gün eğitim üç gün tatil olacak mı sorusuna yanıt arıyordu. Yeni eğitim öğretim döneminin başlamasına rağmen bu konunun netlik kazanmaması merak uyandırmıştı. Nihayet milyonlarca öğrencinin gündeminde olan o soruya milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin’den cevap geldi. Peki okullar dört güne düşüyor mu?

OKULLAR 4 GÜNE DÜŞECEK Mİ?

Yeni eğitim öğretim yılının başlaması sonrası son kararlarla gündemden düşmeyen milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin okullar dört güne düşecek mi sorusuna yanıt verdi. Yaz boyunca enteresan söylentilerin dolaştığını belirten Yusuf Tekin, sosyal medyada bir gazetenin bu yönde haber yaptığını ve hemen ardından da bir çok basın organında bu konunun yayıldığını söyledi. Milli eğitim Bakanı olarak böyle bir açıklamasının bulunmadığını belirten Yusuf Tekin, okulların dört güne düşeceği iddiasının tamamen şehir efsanesi olduğunu dile getirdi.

MÜLAKAT KALDIRILACAK MI?

Milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin mülakat konusunda da kamuoyunda çok sayıda tartışma olduğunu dile getirdi. Mevcut düzeni de öğretmenlerin KPSS sonrası mülakatla atandığını belirten Bakan Yusuf Tekin, yeni sistemde ise %50 mülakatı %50 KPSS puanı olarak bir düzenleme yapmayı düşündüklerini dile getirdi. Şu anda bir çok kişinin bu durumu bilmediğini bu nedenle de eleştirdiğini belirten milli eğitim Bakanı, mevcut düzende sadece %100 mülakat puanı ile atama yapıldığını ancak kendilerine getirmek istediği yeni sistemde ise yarı yarıya bir şans olacağını ifade etti.