whatsapp
Öne Çıkanlar alanya alanya son dakika Politika MAVİ BAYRAK yerli muslera

Bu haber kez okundu.

ALKÜ'de Mühendislik Haftası Etkinlikleri Başladı

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi her yıl geleneksel olarak sürdürdüğü Mühendislik Haftasını kutlamaya başladı. Uygulamalı eğitimlerin de verildiği Mühendislik Haftası için bir açılış organize edildi. Açılışa,ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş, Dekan Yardımcıları, Bölüm Başkanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Açılış programı kapsamında Kâtip Çelebi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın İşler, Rehabilitasyon Mühendisliği konularından bahsetti. Açılış sonrasında ise İşler, 30 kişilik iki öğrenci gruba iki gün boyunca Arduino adlı bazı aygıtları (sıcaklık sensörü, Wi-Fi kartı, Bluetooth) mikroişlemci kontrollü programlamayla farklı alanlarda (üretim, tarım, sağlık) kontrol ve tetkik sistemleri geliştirilmesine olanak tanıyan sistemin kullanımı ve programlaması eğitimini hem teorik hem de uygulamalı olarak verdi

ÇALIŞKANIZ, ZEKİYİZ VE KAPASİTELİYİZ”

Etkinliğin düzlenmesinde destek veren ve emeği geçen ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş olmak üzere, öğretim üyelerine, Bilgisayar ve Bilişim Kulübü ile ARGE ve İnovasyon Kulübüne teşekkür ederek başlayan Rektör Pınarbaşı, “Öğrencilerimizin yer aldığı ve düzenlediği aktiviteleri çok beğeniyoruz. Mühendislik Fakültesi çok iddialı bir fakülte ve daha iyi olacak. Biz dünya lideri bir ülke olmak istiyorsak bizlerin teknolojide çok iyi olmamız gerekiyor. Lider ülkelerin lider olmasının en önemli unsuru teknolojide ilerlemiş olmalarıdır. En iyi bilişim, silah, uzay ve bilgisayar sistemlerini gelişmiş ülkeler yapıyor ve dünya liderliğini koruyor. Osmanlı Devleti İstanbul’u fethetmesindeki en önemli sebeplerden bir tanesi de geliştirdiği silah sistemi olan şahi toplarıdır. Bizler millet olarak çok zeki bir milletiz. İnisiyatif alan, pratik zekâlı ve hemen çözümler üretebiliyoruz. Bizim ihtiyacımız olan tek şey kendimize güvenmektir. Bizler 1961’de Devrim otomobilini ürettik. Biz millet olarak inanın ki her şeyi başarabiliriz” diye konuştu.

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİNDE BÖLÜM SAYISI 9’A ÇIKIYOR

Açılış konuşmasının ardından Mühendislik Haftası kapsamında bir konuşma gerçekleştiren ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş de,”Fakülte olarak 5 aktif bölümüz bulunuyor. Gelecek yıl Eylül ayında 4 yeni bölüme daha öğrenci alımı yapacağız. Bunlar Makine Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Genetik ve Biyomühendislik ve İnşaat Mühendisliğini yüzde yüz İngilizce eğitim dilinde açmak istiyoruz. Bu bölümleri açmak multidisiplinler açısından bir takım çalışmaların yapılması için çok önemlidir. Bu farklı bölümlerin Mühendislik Fakültesi içinde olması bizim için büyük avantaj olacak. Fakültelerimizi geliştirmek için Bilimsel Araştırmalar Projeleri ve TÜBİTAK projelerine başvuru sayımız her geçen gün artıyor. Fakülte olarak bu sene 12 TÜBİTAK projesine başvuru yapıldı” dedi.

ÖĞRENCİLER ALANINDA UZMAN KİŞİLERLE BULUŞUYOR

Her yıl geleneksel olarak yapılan Mühendislik haftası boyunca öğrenciler alanında uzman kişilerden hem teorik hem de uygulamalı eğitimleri alıyor. Kâtip Çelebi Üniversitesinden Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın İşler, Pazartesi ve Salı günü öğrencilere Arduino Workshop hakkında uygulamalı ve teorik olarak gün boyu ders yaptı. Çarşamba günü Kamuran Dinçsoy İş Hayatına Giriş ve İşte Yeterlilik üzerine eğitim vermesinin yanı sıra, Perşembe günü Mert Solak Oyun Geliştirme Süreçleri üzerine, Mustafa Tez ve Can Başkaya ise Sivil Havacılık konularında öğrencilere eğitimler verecekler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner56

banner142

banner73

banner141

banner57

banner74