Adrese dayalı lise tercihinde öğrenciler LGS puanı olmadan işlem yapabilir mi?

Adrese dayalı lise tercihinde öğrenciler LGS puanı olmadan işlem yapabilir mi?
2024 yılında adrese dayalı lise tercihleri nasıl yapılacak? LGS puanı olmadan tercih yapma yöntemleri oldukça merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), LGS sonuçlarının açıklanması ve tercih sürecinin başlamasıyla birlikte sınava katılamayan öğrencilerin ve velilerin de nasıl tercih yapacağını açıklayacak. LGS puanı olmadan da liseye yerleşme imkanları sunulacak.

2024 yılında adrese dayalı lise tercihi nasıl yapılacak? LGS puanı olmadan tercih yapmanın yolları merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS sonuçlarının açıklanması ve tercihlerin başlamasıyla birlikte sınava giremeyen öğrenci ve velilerin de nasıl tercih yapacağını araştıracak. LGS puanı olmadan liseye yerleşme imkanları mevcut olacak.

2024 LGS puanı olmadan yerel yerleştirme nasıl yapılacak? İstanbul Adana Kayseri Ankara İzmir gibi şehirlerdeki öğrenciler ikamet adreslerine en yakın liselere yerleşebilecekler. "Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi" sayesinde öğrenciler ikamet ettikleri adrese en yakın liselere yerleşme imkanına sahip olacaklar. Öğrenciler ikamet adreslerinin bağlı olduğu eğitim bölgesindeki sınavsız öğrenci alan liseleri belirleyecek tercih listesini "Veli Tercihli Serbest Kayıt Sistemi" üzerinden oluşturacaklar ve tercih ettikleri okulların kontenjanlarına göre yerleştirilecekler.

Sınavsız alan liselerin taban puanları okulun ve başvuru yapan öğrencilerin başarı durumuna göre değişiklik gösterecek. Adrese dayalı lise sorgulama işlemi sınavsız okul boş kontenjan bilgilerinin yayımlanmasının ardından yapılabilecek. Öğrenci kimlik numarası ve okul numarası ile il ilçe bilgileri ve okul türü seçilerek tercih yapılabilecek. Öğrenciler LGS'ye girmeden "Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi" ile en yakın liselere yerleşebilecekler.