Ünlü Restoranda Plaj Gerginliği

Ünlü Restoranda Plaj Gerginliği
ANTALYA'nın en ünlü restoranlarından Lara Balıkevi'nin 1'inci Derece Doğal SİT alanı falez kıyısında yer alan plaj noktasında Muratpaşa Belediyesi'nce yapılmak istenen düzenleme gerginliğe neden oldu.

Çevik kuvvet eşliğinde sabah saatlerinde yıkım için bölgeye gelen belediye ekipleri, restorana kıyıdaki plajı sökmesi için 10 gün süre tanıyarak ayrıldı.

Muratpaşa Belediyesi, 1"inci Derece Doğal SİT alanı falez kıyı bandında bulunan plaj noktalarının iyileştirmesi için  Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu"ndan izin aldı. Bu izinle belediye ekipleri, ilk düzenlemeyi yapmak için sabah saatlerinde kentin ünlü restoranlarından Işıklar Caddesi"nin sonunda yer alan Lara Balıkevi"ne geldi.

Belediye Başkan Yardımcısı Erol İşbilen"in de aralarında bulunduğu ekip, bölgede yapmak istedikleri çalışmayı Lara Balıkevi"nin sahibi Erdal Atılgan ve avukatlarıyla paylaştı. Ancak Atılgan, projenin hukuksuz bir şekilde hayat geçirilmek istendiğini savundu. Muratpaşa Belediyesi"nin, Lara Balıkevi"nin restoran masalarının bulunduğu açık alandan denize inişi sağlamak için yol açmak istemesine Atılgan, "Burayı denetimsiz hale getirirsiniz" diyerek karşı çıktı.

Atılgan, hali hazırda bulunan plajın zaten halka açık ve ücretsiz olduğunu belirterek, "Tek isteğim Lara Balıkevi"nin marka değerini korumak. İçinden yol geçen bir işletme nasıl izah edilebilir" Muratpaşa Belediyesi, burada kendisi bir plaj yapmak istiyorsa buna açığız sadece denetiminin bizde olmasını istiyoruz. İsteyen isteği gibi buradan geçip gitmesin" diye konuştu.

Zaman zaman seslerin yükseldiği tartışma sırasında çevik kuvvet polisleri Lara Balıkevi"nin etrafında güvenlik önlemleri aldı. Tartışmalar arasında Plan ve Proje Müdürü Lale Aktürk Darıcı, Atılgan"ın avukatının kendisine yönelik, "Okuma yazmanız yok galiba" şeklindeki sözlerine "Benim okuma yazmam yok sadece çiziyorum" diye karşılık verdi. Uzun süren tartışmaların ardından gerekli yıkım işlemlerine başlamak için belediye ekipleri alanda Lara Balıkevi"nin sınırlarını sprey boyayla çizerek belirledi ancak Atılgan"ın durumun resmi yazıyla kendilerine bildirilmesi ve gerekirse plajda yıkımı kendisinin gerçekleştireceği yönündeki ısrarı devam etti.

Devam eden görüşmelerin ardından Muratpaşa Belediyesi, Lara Balıkevi"ne falezlerdeki plajının sökülmesi için 10 gün süre tanıyarak bölgeden ayrıldı.